סיוע בשכר דירה לעיוורים ולקויי ראייה

אנשים אשר מתמודדים עם עיוורון וליקוי ראייה, נדרשים לא פעם לסיוע כלכלי מהמדינה. אף על פי שישנן היום דרכים ואמצעים שונים אשר יכולים לעזור להם ללמוד ולהתפרנס בצורה מכובדת, הרי שיש לא מעט אנשים במצב זה, שעדיין נדרשים לעזרה על מנת לחיות חיים מכובדים.

כך למשל, מדינת ישראל מעניקה עזרה לעיוורים ולקויי ראייה בכל מה שקשור לשכר דירה, במידה והם מעוניינים לשכור דירה משל עצמם ולא להתגורר עם הוריהם אלא לחיות באופן עצמאי.

ישנן שתי סיבות מדוע המדינה מוכנה לעזור במקרים אלו: ראשית, רצון לעזור לבעלי מוגבלויות ובין היתר לעיוורים ולקוי ראייה, לצאת לדרך עצמאית, חופשית ולממש את עצמם. המדינה מבינה שאם הם לא יקבלו את העזרה הזאת, ייתכן מאוד שהם לא יצאו מהבית, וכך לא יוכלו לממש את עצמם כפי שהם חולמים ואף יהפכו להיות נטל על אחרים, קרי על בני משפחתם.

שנית: כאמור, ישנם עיוורים ואנשים עם ליקויי ראייה שמתפרנסים ונהנים ממשכורת גבוהה, הם אינם זקוקים לעזרה מהמדינה, אך לצידם יש לא מעט אנשים שכן זקוקים לעזרה שכזו. כלומר, זקוקים לעזרה מהמדינה מאחר והשכר שלהם איננו מספיק לצרכים בסיסיים וביניהם היכולת לגור לבד. חשוב להדגיש כאן, מדובר בעזרה שניתנת לא רק לעיוור הבודד, אלא גם למי שמתחתן ומקים משפחה. באופן טבעי, בלי האפשרות להתגורר במקום עצמאי משלו, הוא יתקשה לעשות כך.

מי זכאי לקבל הנחה וכיצד הוא מקבל אותה?

על פי הגדרות שהמדינה קבעה, הרי כל מי שמקבל תעודת עיוור זכאי לקבל הנחות שונות וביניהן גם בשכר דירה. את התעודה ניתן להוציא אחרי שעוברים מבחנים ומציגים מסכמים, אשר מלמדים על עיוורון מוחלט או ליקויי ראייה משמעותיים.

חשוב להדגיש, המושג ליקויי ראייה הוא רחב ולכן המדינה קבעה פרמטרים ספציפיים על פיהם אפשר לקבוע מי נחשב לאדם עם לקות ראייה שזכאי להטבות ומי לא.

בשביל לקבל את ההנחות, יש לפנות אל שירות רש"ט (ראייה, שמיעה וטכנולוגיה) בשביל לקבל מסמך המאשר את הזכאות להנחה, ואז לפנות לחברות אשר נותנות שירות למשרד השיכון בכל הקשור לסיוע לשכר הדירה כמו גם בהלוואה לצורך רכישת דירה.

בשלב הזה, יש למלא את כל הטפסים הנדרשים, להציג תעודת עיוור, אישור זכאות ברגע שמקבלים אותו וביחד עם חוזה של הדירה, אפשר לקבל את הסיוע הניתן על ידי המדינה.

צריך לציין, חלק מהפעולות אפשר לבצע באופן ישיר דרך האינטרנט, כל מי שמתקשה בכך יוכל למצוא מענה במשרדי הממשלה הרלוונטיים וכן במוקד מענה ממשלתי מרכזי.

לפני סיום חשוב לומר, גם הורים לילדים עם עיוורון וליקויי ראייה, יכולים להגיש בקשה ובמידה והם ימצאו מתאימים אז אכן הם יקבלו סיוע, אשר יכול להקל עליהם בצורות שונות לשלם שכר דירה. חשוב לברר את העניין לפני שמחליטים לשכור דירה חדשה.