מה מדינת ישראל עושה כדי לסייע לנכים?

מדינת ישראל מודעת לעובדה, שבעלי מוגבלויות מתמודדים עם קשיים שונים מעצם העובדה שיש להם מוגבלות פיזית או אחרת אשר מונעת מהם לתפקד באופן רגיל וליהנות מאפשרויות ויכולות שיש לאנשים שאינם מתמודדים עם מצב שכזה.

בין היתר, המדינה מודעת לכך שאנשים עם מוגבלויות לא יכולים להתפרנס כמו אנשים בלי מוגבלויות, בין אם זה בגלל קושי פיזי או מנטאלי, ובין אם זה בגלל קושי מובנה למצוא עבודה איכותית. מה עוד, שלא מעט אנשים עם מוגבלויות נאלצים להתמודד עם הוצאות מאוד גבוהות עבור טיפולים ורכישת אמצעים שונים שיאפשרו להם לקיים איכות חיים סבירה.

איך זה בא לידי בתחום של ארנונה?

לכן במהלך השנים המדינה החליטה על סוגים שונים של הטבות וזיכויים, הקלות והנחות שונות. בין היתר זה כולל גם הנחה בארנונה. מדובר על הנחה עבור ארנונה של דירת מגורים על פי דרגות שונות, בהתאם לרמת הנכות איתה הם מתמודדים.

שוב לציין, לא כולם מקבלים את אותה הנחה, כאשר יש לרשות המקומית זכות לקבוע מבחן הכנסה, כלומר, היא יכולה לבדוק מה בדיוק שכרו של כל מי שמגיש בקשה להנחה ואם הוא נהנה משכר גבוה, הרי שהיא יכולה לקבוע שאיננו זכאי להנחה או זכאי להנחה נמוכה מאשר אחרים.

מי זכאי וכיצד מקבלים הנחות בארנונה?

בעיקרון, מי שמקבל קצבת זקנה לנכה זכאי להנחה של 100 אחוז בארנונה. מי שמקבל קצבת נכות כללית מ-75 אחוז ומעלה, זכאי לקבל הנחה עד שמונים אחוז בארנונה. מי שמקבל קצבת נכות רפואית מ-90 אחוז ומעלה, זכאי לקבל הנחה עד 40 אחוז בארנונה.

כמו כן, הורים לילדים שמקבלים גמלת נכה זכאים לקבל הנחה, וישנן קבוצות שזכאיות לקבל הנחה בסך 66 אחוז, עבור סוגים מסוימים של דירות. מדובר על ניצולי שואה ונכי מלחמה בנאצים, נכי צה"ל מקבלי תגמולים מהמשטרה או שב"ס, נפגעי פעולות איבה.

כיצד מגישים בקשה להנחה בארנונה?

על מנת לקבל את הזכאות, יש לפנות אל אגף גביית הארנונה ברשות המקומית, למלא טופס, להציג את כל המסמכים שמלמדים על סוג הנכות והאחוז המוכר מביטוח לאומי וכן יש להציג מסמכים רפואיים שהרשות מבקשת לראות.

חשוב לציין, אפשר לקבל הנחה רטרואקטיבית בחלק מסוים מן הרשויות, יש לברר האם הרשות בה אתם מתגוררים מעניקה הנחה שכזו ובאילו תנאים. חשוב מאוד לעשות את זה כמה שיותר מהר, על מנת שלא תימצא סיבה מדוע לא להעניק לכם את ההנחה הזאת.

במידה ואתם לא מקבלים הנחה, אתם יכולים לערער על ההחלטה. בכל מקום, חשוב מאוד להגיש בקשה להנחה בארנונה, לעשות זאת בזמן ובצורה נכונה כפי שהמדינה מבקשת, על מנת שיהיה ניתן לדון בבקשה שלכם ולענות לה בצורה חיובית.

למה חשוב למדינה לספק הנחה בארנונה לנכים?

צריך לומר, זה לא המקרה היחידי בו המדינה מעניקה הנחות לבעלי מוגבלויות. כמו שיש הנחה בארנונה לנכים, כך גם יש הנחות בהיבטים אחרים, לעיתים המדינה קובעת את זה ולעיתים הרשות המקומית.

הנחה בארנונה לנכים (ובכלל הנחה בארנונה לקבוצות שונות), יש לה כמה מטרות:

  • ראשית, המדינה מכירה בכך שדיור הוא מוצר חיוני, זכות בסיסית, ולכן היא מנסה לעשות כל מה שאפשר בשביל להקל על מי שנתקל בקשיים בהיבט זה.
  • שנית, המדינה מכירה בכך שאנשים עם מוגבלויות, יתקשו יותר למצוא תעסוקה שתאפשר להם לרכוש או לשכור דירה בתנאי השוק, ולכן היא מאפשרת להם לקבל עזרה במקומות אחרים, כמו למשל ארנונה.
  • שלישית, המדינה גם מכירה בכך שייתכן ובעלי מוגבלויות ייהפכו לנטל כלכלי על משפחותיהם, ולכן היא מנסה למצוא דרכים להקל על המשפחה.
  • ארבע, הנחה בארנונה, בין אם זו הנחה בארנונה לנכים ובין אם זו הנחה בארנונה לסטודנטים או לכל קבוצת אחרת, יכולה לעודד מגורים באזור מסוים. למשל, אם רשות מקומית מסוימת מעוניינת למשוך אליה תושבים נוספים, אזי שזו אחת הדרכים לעשות זאת. זה יכול לשפר במידה ניכרת את המאזן הדמוגרפי וכן היבטים אחרים הקשורים למקום.

עד כמה ההנחה יכולה לעזור לכם?

הנחה בארונה לנכים ובכלל, יכולה, כפי שאפשר לשים לב מהנתונים שציינו קודם לכן, להקל מבחינה כלכלית באופן משמעותי. בין אם מדובר על הנחה של שמונים אחוז ובין אם מדובר על הנחה של ארבעים או עשרים אחוז.

באופן טבעי ארנונה היא לא סכום אחיד, כל אחד משלם סכום אחר על פי גודל הנכס שברשותו והיישוב בו הוא גר. אך מדובר על חסכון של מאות שקלים בחודש, וזה ללא ספק יכול לעזור לחשבון הבנק.