הנחה בארנונה לבעלי מוגבלויות

מדינת ישראל מודעת לעובדה, שבעלי מוגבלויות מתמודדים עם קשיים שונים מעצם העובדה שיש להם מוגבלות פיזית או אחרת אשר מונעת מהם לתפקד באופן רגיל וליהנות מאפשרויות ויכולות שיש לאנשים שאינם מתמודדים עם מצב שכזה.

בין היתר, המדינה מודעת לכך שאנשים עם מוגבלויות לא יכולים להתפרנס כמו אנשים בלי מוגבלויות, בין אם זה בגלל קושי פיזי או מנטאלי, ובין אם זה בגלל קושי מובנה למצוא עבודה איכותית. מה עוד, שלא מעט אנשים עם מוגבלויות נאלצים להתמודד עם הוצאות מאוד גבוהות עבור טיפולים ורכישת אמצעים שונים שיאפשרו להם לקיים איכות חיים סבירה.

לכן במהלך השנים המדינה החליטה על סוגים שונים של הטבות וזיכויים, הקלות והנחות שונות. בין היתר זה כולל גם הנחה בארנונה. מדובר על הנחה עבור ארנונה של דירת מגורים על פי דרגות שונות, בהתאם לרמת הנכות איתה הם מתמודדים.

שוב לציין, לא כולם מקבלים את אותה נחה, כאשר יש לרשות המקומית זכות לקבוע מבחן הכנסה, כלומר, היא יכולה לבדוק מה בדיוק שכרו של כל מי שמגיש בקשה להנחה ואם הוא נהנה משכר גבוה, הרי שהיא יכולה לקבוע שאיננו זכאי להנחה או זכאי להנחה נמוכה מאשר אחרים.

מי זכאי וכיצד מקבלים הנחות בארנונה?

בעיקרון, מי שמקבל קצבת זיקנה לנכה זכאי להנחה של 100 אחוז בארנונה. מי שמקבל קצבת נכות כללית מ-75 אחוז ומעלה, זכאי לקבל הנחה עד שמונים אחוז בארנונה. מי שמקבל קצבת נכות רפואית מ-90 אחוז ומעלה, זכאי לקבל הנחה עד 40 אחוז בארנונה.

כמו כן, הורים לילדים שמקבלים גמלת נכה זכאים לקבל הנחה, וישנן קבוצות שזכאיות לקבל הנחה בסך 66 אחוז, עבור סוגים מסוימים של דירות. מדובר על ניצולי שואה ונכי מלחמה בנאצים, נכי צה"ל מקבלי תגמולים מהמשטרה או שב"ס, נפגעי פעולות איבה.

על מנת לקבל את הזכאות, יש לפנות אל אגף גביית הארנונה ברשות המקומית, למלא טופס, להציג את כל המסמכים שמלמדים על סוג הנכות והאחוז המוכר מביטוח לאומי וכן יש להציג מסמכים רפואיים שהרשות מבקשת לראות.

חשוב לציין, אפשר לקבל הנחה רטרואקטיבית בחלק מסוים מן הרשויות, יש לברר האם הרשות בה אתם מתגוררים מעניקה הנחה שכזו ובאילו תנאים. חשוב מאוד לעשות את זה כמה שיותר מהר, על מנת שלא תימצא סיבה מדוע לא להעניק לכם את ההנחה הזאת.

במידה ואתם לא מקבלים הנחה, אתם יכולים לערער על ההחלטה.