כאשר מדברים על פעילות ספורטיבית עבור אנשים עם מוגבלויות מסוגים שונים, הרי שהאפקט הוא הרבה יותר משמעותי וחשוב. אם אצל אנשים ללא מוגבלויות וכאלה שאינם מתמודדים עם בעיות רפואיות, פיזיות, קוגניטיביות ואחרות, קיימות אפשרויות שונות ומגוונות, הן בשביל לספק משהו לנפש והן בשביל להרחיב את המעגל החברתי, אצל אנשים עם מוגבלויות, צרכים מיוחדים זה הרבה יותר קשה ודרך פעילות ספורטיבית, הם יכולים להשיג את זה.

עמותת אתגרים קמה מתוך כוונה לספק אמצעים, כלים ופלטפורמה איכותית עבור אנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים, ליהנות מפעילות ספורטיבית מסוגים שונים. העמותה אשר מתבססת על עבודה של מתנדבים, מדריכים ומאמני ספורט מקצועיים בתחומים שונים, עורכת פעילויות באופן קבוע, בכל רחבי הארץ בפריסה רחבה.

בין היתר, העמותה מבצעת פעילויות ריצה, אופניים, שחייה, פעילות אתגרית בשטח ועוד. הרעיון הוא לאפשר לילדים, בני נוער ומבוגרים שמתמודדים עם בעיות פיזיות, קוגניטיביות ואחרות, לבצע פעילויות כמו כל אדם אחר, בעזרת מדריכים מקצועיים שמלויים אותם, באתרים שונים ברחבי הארץ, בין אם מדובר בפארקים, טיילות, גינות ציבוריות, יערות, ועוד.

מעט על עמותת אתגרים

העמותה הוקמה בשנת 1995 על ידי בסיס של נכי צה"ל, בעלי מוגבלויות, אנשי מקצוע ואזרחים אשר שמו להם למטרה לעזור בתהליך של שיקום פיזי ונפשי עבור אנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים. העמותה פועלת, כאמור, על בסיס מתנדבים וללא מטרת רווח.

לעמותה יש מבנים שונים ברחבי הארץ, משם יוצאים פעילויות שונות, וכאמור היא מארגנת פעילויות קבועות עם מדריכי ספורט בכל רחבי הארץ. ניתן להצטרף לכל פעילות בחינם, כאשר הורים, אחים ואחיות, וכן מדריכים חיצוניים יכולים להצטרף על מנת ללוות ולסייע למדריכים ולמתנדבים בכל פעילות.

מדי שנה העמותה גם מבצעת שורה ארוכה של פעילויות שונות, בין אם זה מרוץ אתגרים ובין אם מדובר על פעילויות אחרות שמיועדות לכלל החברים בעמותה.

שילוב חברתי לצד פעילות ספורטיבית

חשוב להדגיש, אחת המטרות העיקריות של העמותה היא לעזור לכל מי שמגיע אליה להשתלב באופן חברתי. ברור לכל, שקיים קושי רב לאנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים להשתלב מבחינה חברתית, לכן, הפעילות הספורטיבית יכולה לעזור, לאפשר להם לממש את עצמם בדרך ייחודית, ליהנות ולהגיע להישגים מרשימים.

לכן יש חשיבות גדולה לעמותה ולפעילות שהיא מבצעת, הן בצד הפיזי והן בצד הנפשי ובצדדים אחרים.