מי שיש לו את האפשרות להתנייד ברכב פרטי, יכול לעשות את זה בזמנו החופשי, מתי וכמה שהוא רוצה. מתי שאין לו רכב פרטי או מעדיף לא להשתמש בו, יכול להיעזר בתחבורה ציבורית, דוגמא אוטובוסים. זאת על פי תדירות הקווים באזור בו הוא מתגורר או עובד.

אנשים עם מוגבלויות, באופן טבעי נדרשים הרבה יותר לשירותי אוטובוסים מאשר אנשים שאין להם מוגבלויות בתנועה. ההסבר לכך הוא מאוד פשוט. אנשים עם מוגבלויות, במקרים רבים, פחות יכולים להשתמש ברכב פרטי, הן בגלל המוגבלות איתה הם מתמודדים ולא פעם זה בגלל סיבות כלכליות, מאחר ויכולתם הכלכלית לא מאפשרת להם לרכוש רכב משלהם. על כן, בשביל לממש את זכותם לנוע בצורה חופשית ממקום למקום, הם יצטרכו להשתמש בתחבורה ציבורית, קרי אוטובוסים וכן רכבות.

כאן תפקידה של המדינה בכלל ושל חברות האוטובוסים השונות, לספק לאנשים עם מוגבלויות פיזיות, נגישות באוטובוסים. מאחר ואוטובוס רגיל או תחנת אוטובוסים סטנדרטית, לא בהכרח נגישה עבור אנשים עם כסאות גלגלים או אמצעים אחרים, הרי שעל המדינה לחייב את חברות האוטובוסים והרשויות המקומיות שבשטחן התחנות ניצבות, לספק את כל האפשרויות הנדרשות, בשביל שהם יוכלו להשתמש באוטובוס בצורה רגילה ונוחה.

לפני שנציג כמה נקודות שקשורות להיבטים של נגישות עבור בעלי מוגבלויות, חשוב להבהיר, הרבה פעמים הצורך של אנשים עם מוגבלויות בתחבורה ציבורית עולה על זה של אדם ללא מוגבלויות, הן בגלל צרכים רפואיים ואחרים. מעבר לעניין של זכויות, הרי שיש למדינה גם אינטרס לספק להם תחבורה ציבורית נגישה, על מנת שיוכלו לקבל את הטיפולים הנדרשים, יוכלו לעבוד ובאופן כללי להיות עצמאים ולממש את עצמם בצורה הטובה ביותר.

מה זה אומר נגישות באוטובוסים

נהוג לחשוב שנגישות לבעלי מוגבלויות באוטובוסים, זה אומר שהאוטובוס יהיה מספיק רחב וגדול בשביל שיהיה ניתן להיכנס אליו עם כסא גלגלים, הליכונים או אמצעים אחרים. זה אומנם חשוב, אך זה לא הדבר היחידי.

נגישות מתייחסת גם להיבטים אחרים. למשל, תחנת האוטובוס צריכה להיות נגישה, כולל מסך שמציג את האוטובוסים שאמורים להגיע, הודעה קולית שתאפשר לאנשים שאינם רואים טוב, לשמוע איזה אוטובוס אמור להגיע ומתי, אפשרות לחכות בתחנה בצורה בטוחה ונוחה בכל מצב, כולל עם כסא גלגלים.

כך גם צריך להיות באוטובוס עצמו, כלומר הוא צריך לספק את כל התנאים הניתנים לאנשים בלי מוגבלויות, גם לאנשים עם מוגבלויות, על מנת שיוכלו להגיע ממקום למקום בצורה בטוחה.