הרבה מאוד אנשים מתמודדים עם מה שמוכר בתור פוביה מטיפולי שיניים, וגם בקרב מי שאיננו מתמודד עם פוביה שכזו, ייתכנו קשיים שונים בביצוע הטיפול, בין אם זה בגלל מבנה הפה, מבנה הלסתות או מסיבות רפואיות ופיזיות אחרות.

אחת כמה וכמה, הטיפול יכול להיות הרבה יותר מורכב כאשר מדובר על אנשים עם מוגבלויות. בין אם זה מסיבות רפואיות נטו, כלומר, צורך להשתמש בחומרים ואמצעים ייחודיים על מנת שיהיה ניתן לבצע את הטיפול בצורה נכונה, ובין אם זה מסיבות התנהגותיות. אנשים עם צרכים מיוחדים, עלולים שלא להתמודד בצורה טובה עם הטיפול לפני שהוא מתחיל וכן כשהוא מתבצע בפועל.

צריך לזכור, להבדיל מאנשים אחרים, לא תמיד ברור להם למה עליהם לעבור טיפול, מה החשיבות שלו, כיצד עליהם להתנהג בזמן הטיפול ולא פחות חשוב, עצם ההבנה שמדובר בעניין זמני, אשר אוטוטו מגיע לסיום ואפשר לחזור לתפקוד רגיל.

לכן, אנחנו יכולים למצוא מרפאות שיניים אשר מתמחות בטיפול בקרב אנשים עם מוגבלויות. לא מדובר בהכרח על אנשים שיש להם כסא גלגלים או מוגבלות פיזית אחרת, שמחייבת התאמה בשטח על מנת שיוכלו לקבל טיפול הולם. במקרים כאלו, גם מרפאות רגילות יודעות כיצד להתמודד עם המצב, להנגיש את המרפאה בכלל ואת חדרי הטיפול בפרט, על מנת שהם יוכלו לקבל טיפול בצורה נכונה. הכוונה במרפאות אשר מעסיקות רופאים וצוותים רפואיים, אשר מתמחים בטיפול באנשים עם מוגבלויות שונות.

באילו מרפאות מדובר?

מרפאות שמספקות טיפולי שיניים לאנשים עם מוגבלויות, מופעלות על ידי משרד העבודה והרווחה בכל רחבי הארץ, זאת בניגוד למרפאות רגילות שנמצאות תחת ידיהן של קופות חולים ונמצאות בפיקוח משרד הבריאות.

במרפאות אלו ניתן לקבל טיפולים בחינם עבור אנשים עם מוגבלויות, וכן חלק מהם, כפי שנוכל לראות בהמשך מסובסדים על ידי המדינה על פי מחירון משרד הבריאות עבור אוכלוסיות נזקקות. הטיפולים ניתנים באמצעות משרד העבודה והרווחה כאמור, דרך עמותת אקים. כפי שציינו, לא מדובר במוגבלויות פיזיות רגילות. מדובר על קהל יעד שכולל מוגבלות שכלית התפתחותית וכן מטופלים מעל גיל 21 עם מוגבלות חושית, פיזית או כאלה שנמצאים על הרצף. בשני המקרים, הכוונה למטופלים אשר מתגוררים בדיור חוץ ביתי, הוסטלים, מעונות ופנימיות מתאימות עבורם. אלה זכאים לטיפול חינם. לעומת זאת, אנשים שמתגוררים בביתם, זכאים לטיפול מסובסד על פי המחירון כפי שציינו. מדובר על מחיר מופחת ביחס לטיפולים  שמקבלים אנשים ללא מוגבלויות.